Опубліковано он-лайн колекцію документів КҐБ про Празьку весну 1968 р.

«Те, що тут відбувається це революція», — 345 документів КҐБ про події «Празької весни» 1968 року публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Галузевим державним архівом СБУ  в Електронному архіві українського визвольного руху.

303 випадки висловлювань проти введення союзних військ у Чехословаччину зареєстрували співробітники КҐБ Української РСР протягом 21 серпня — 12 вересня 1968 року. 1781 листівку, напис і лист із критикою влади виявили на території України протягом 1968-го. Тоді за «антирадянську агітацію» засудили 10 осіб і ще 55 — наступного року.

До 50-річчя придушення чехословацького демократичного руху військами країн Варшавського договору документи з архівів КҐБ стаютьдоступними для всіх охочих. Чекісти докладно інформували керівництво КПРС-КПУ про політичні зміни в Чехословацькій Соціалістичній Республіці, спрямовані на демократизацію суспільного життя.

«Україну відвідує значна кількість туристів із Чехословаччини. […] При цьому вони допускаються різноманітних антирадянських висловлювань. Так деякі туристи заявляли: “Нам не подобається Радянський Союз, у Радянському Союзі немає демократії, тому що преса не висвітлює дійсного становища в країні та світі. Нам усе одно, де жити: за соціалізму, за капіталізму, за фашизму, аби жити добре. А це може бути лише за приватної власності”», — йшлося в повідомленні КҐБ на адресу ЦК КПУ від 1 серпня 1968 р.

«Солдаты! Вы наши друзя? Вам нужна наша кровь?» — листвіка-звернення до окупаційних військ

У поле зору органів держбезпеки потрапляло все: від антирадянських висловів чехословацьких громадян у поїздах до змісту телепередач на каналах Праги та Братислави. Серед розсекречених документів КҐБ УРСР можна знайти:

  • загальні повідомлення про політичну обстановку в Чехословаччині;
  • ставлення до «Празької весни» населення Радянської України;
  • реагування населення УРСР на вторгнення Радянської армії в Чехословаччину (операція «Дунай»);
  • повідомлення про опір чехів і словаків військам країн Варшавського договору і реакцію державних органів ЧССР на радянське вторгнення;
  • інформацію про настрої військовослужбовців Радянської армії, які служили в частинах, що відправлялися в Чехословаччину.
Советские солдаты! Мы возмущены, что вы вторгли в нашу страну…

«Архівні документи допомагають скласти уявлення про те, як радянський тоталітарний режим бачив феномен чехословацької «Празької весни» і чим керувалися керівники Союзу, здійснюючи військову інтервенцію в Чехословаччину. Події 1968 р., на жаль, повторились у 2014 р., коли російські війська здійснили вторгнення в Україну, щоб не допустити її виходу з під російського контролю. Цілі та методи ідентичні» — говорить директор Архіву СБУ Андрій Когут.

«Позор агрессии в Чехословакии», «Свобода да, танка нет» — текст листівок виявлених в Умані 22.08.1968 р.

«Відбулася сама справжня агресія проти Чехословаччини, тобто відбулося те, що свого часу Гітлер зробив з цією державою…»

«Радянський Союз здійснив пряму агресію. Уряд Чехословаччини арештований. Всі ці дії — ганьба для СССР. Для видимості ввели війська й інші країни. Звернення групи діячів до урядів, а також діячів Чехословаччини до соціалістичних країн сфабриковано»

— фіксував КҐБ у своїх доповідних на ЦК КПУ негативну реакцію українців на вторгнення в Чехословаччину.

«1937 — Гитлер, 1968 — Брежнев. Интервенция в ЧССР» — з анонімного листа на першого секретаря Чернівецького обкому КПУ від 22.08.1968 р.

З колекцією документів «Празька весна 1968 у документах КҐБ» можна ознайомитися за адресою http://avr.org.ua/index.php/ROZDILY_RES?idUpCat=1287

«Руки прочь от Чехословакии» — напис в Пятихатках Харківської області зроблений 22 та 23.08.1968 р.

Відкриття вуличної виставки «За нашу і вашу свободу 1968-2018 рр. Празька весна», базованої зокрема й на публікованих документах, відбудеться 13 вересня 2018 р. о 12:00 на Майдані Незалежності в м. Києві. Експозиція ознайомить з діячами дисидентського руху, які безпосередньо брали участь в підтримці празьких революційних подій півстолітньої давності та протестували проти окупації Чехословаччини військами Варшавського договору. Вулична виставка була підготована Чеським Інститутом досліджень тоталітарних режимів у співпраці з Галузевим державним архівом СБУ, Українським інститутом національної пам’яті, Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музеєм Революції Гідності за підтримки Посольства Чеської Республіки та Чеського Центру в Києві.

Підготовка та публікація онлайн-колекції «Празька весна 1968 у документах КҐБ» з Галузевого державного архіву СБУ стала можливою завдяки підтримці Посольства Чеської Республіки в Україні, програми Transition, а також Міжнародного Вишеградського фонду спільно з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.

Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є сервісом відкритого он-лайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Проект реалізується спільно Центром досліджень визвольного руху, Львівським національним університетом імені Івана Франка та Національним музеєм «Тюрма на Лонцького» за участі Архіву СБУ, Українського інституту національної пам’яті та Національного університету «Києво-Могилянська академія». Сьогодні в Е-архіві доступні копії понад 24 000 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.

Нагадуємо, що в рамках реформи декомунізації, Україна надає вільний для кожного доступ до документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ. Звернутися до архіву можна особисто або написати електронного листа. Це право передбачено Законом України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Для детального ознайомлення з рекомендаціями щодо пошуку та відповідями на поширені питання рекомендуємо порадник як шукати в архівах «Право на правду».