Що цікавого зберігають радянські архіви для журналістів

Центр досліджень визвольного руху спільно зі Школою журналістики Українського католицького університету презентують проект «Deconstruction. Архіви КҐБ для медіа».

Впродовж половини року журналісти з українських, польських, чеських та словацьких редакцій працювали з розсекреченими архівами КҐБ, щоб створити свої медіапроекти на основі архівних матеріалів.

Учасники проекту розкажуть про свій досвід роботи з документами, як його конвертувати у цікавий медійний формат та як заохотити редакцію випустити матеріал на історичну тему. Також вони презентують проекти, які були опубліковані в таких виданнях як Радіо Свобода, Texty.org.ua, Громадське (ТБ), Укрінформ, Настоящее время, Український тиждень, BBC, Insider, Studway, WAS.media, Історична правда, вийшли на радіо (Громадське радіо) та телебаченні — iCTV, 5 канал, Еспресо TV, Дніпро TV.

Журналісти писали про те, як:

  • в СРСР вербували агентів серед письменників;
  • дружини відомих письменників доносили на своїх чоловіків;
  • радянські адвокати захищали дисидентів;
  • спецслужби стежили за іноземцями та закордонними редакціями;
  • в Україні реагували на події Празької весни 1968 року.

А також про перший акт самоспалення у країнах соцтабору, вилучення валюти в гравців «Динамо», репресії проти студентів, «антирадянську діяльність», та багато іншого.

Автори архівної освітньої програми презентують ілюстрований посібник «Архіви КҐБ для медіа»: які документи можуть знайти журналісти у відкритих архівах, як їх читати, як перевіряти інформацію, як писати цікаво про історію та що таке журналістські стандарти в епоху постправди.

Презентація відбудеться у вівторок, 30 жовтня, о 14:00 у корпусі філосовсько-богословського факультету УКУ на вул. Хуторівка,35а (це тут):

ПРОГРАМА

14:00 — Відкриття і презентація проекту «Deconstruction. Архіви КҐБ для медіа»

Зоя Красовська  викладачка Школи журналістики УКУ

Анна Олійник  координаторка проекту, в.о. директора Центру досліджень визвольного руху

Ярина Ясиневич — керівниця програм Центру досліджень визвольного руху

Андрій Когут — директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України

Володимир В’ятрович — голова Українського інституту національної пам’яті

14:20-15:10 — Презентація ілюстрованого посібника «Архіви КҐБ для медіа»

Андрій Когут — співавтор посібника, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Володимир Бірчак — співавтор посібника, керівник академічних програм Центр досліджень визвольного руху

Отар Довженко — медіаексперт, співредактор онлайн-видання MediaLab, керівник моніторингового центру громадської організації «Детектор медіа»

15:20-16:10 — Презентація медійних проектів журналістів-учасників проекту:

Софія Середа (Радіо Свобода), Оксана Расулова (Студвей), Дарія Гірна (UA: Перший), Едуард Андрющенко (WAS.Media, Настоящее время), Сергій Стуканов (Громадське Радіо), Дарина Рогачук (Історична правда), Петро Боднар (Тексти), Антон Семиженко (Інсайдер, УП Життя, Gazeta.ua), Леонід Штекель (OdessaDaily), Павел Боболовіч (Польща), Олена Каліновська (Дніпро TV)

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Школа журналістики УКУ, Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Проект «Deconstruction. Aрхіви КҐБ для медіа» став можливим завдяки підтримці Посольства Чеської Республіки в Україні у рамках програми Transition, а також Міжнародного Вишеградського Фонду спільно з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.