Українські дисиденти боролися за розширення громадянських свобод і за українську мову – Іван Дзюба

Автор – Сергій Стуканов, “Громадське радіо”

Нещодавно в рамках воркшопу «Архіви КДБ для медіа», який організували Центр дослідження визвольного руху та Галузевий архів СБУ, ведучий Громадського радіо Сергій Стуканов мав можливість опрацювати справи найвідоміших донецьких дисидентів Василя Стуса, Олекси Тихого та Івана Дзюби. Про справи, які КДБ (Комітет державної безпеки СРСР) створював у 1960-х, 1970-х роках проти українців Донеччини говорили з дисидентом, літературознавцем, співзасновником Народного руху України та автором праці «Інтернаціоналізм та русифікація» Іваном Дзюбою.

Формальним приводом для відкриття справи проти Івана Дзюби та Василя Стуса став арешт бельгійського громадянина в Чопі. Єдиним зв’язком між українцями та бельгійцем були адреси деяких дисидентів, з якими він мав зустрітись. Зустрівся він лише з Іваном Світличним, але цього було достатньо, щоб запустити операцію «Блок», яка планувалась багато років.

У той час в культурному житті України було багато колізій, пов’язаних з тим, що молодь шукала можливостей для творчої свободи, розкріпачення творчої думки, а керівництво творчих спілок стояло на інших позиціях – вони використовували будь-які можливості, щоб скомпрометувати молоді сили та зберегти свій статус-кво. Більшість конфліктів у спілках письменників були через те, що автори, яким було зручно жити в атмосфері соцреалізму, звертались до ЦК партії з проханням вжити заходи до молодих бунтівників. Таким чином вони додавали легітимності заходам, які вживало КДБ та ЦК партії.

КДБ — це каральний орган, який у різні часи називався по-різному. Але завжди каральні органи підпорядковувались партії: партія ставила завдання, тому дуже важливо розсекретити не тільки архіви КДБ, а й архіви ЦК партії.

Українські дисиденти боролися за українську мову. В ті часи справа була не в формальних заборонах, а у створенні умов, коли людина мусила обирати російську мову, а не українську. Якщо говорив російською, то була кар’єра, перспективи, можливості. Мову навчання для дітей обирали батьки, звісно, вони обирали російську. Тоді почалося масове закриття україномовних шкіл по всій України, особливо, на Донеччині.